Čarolija priče u susretu s nagrađivanom književnicom
U našoj je knjižnici danas održan književni susret koji će učenici prvih razreda još dugo pamtiti. U goste nam je stigla jedna od naših najčitanijih i najnagrađivanijih autorica za djecu koja običan školski sat pretvara u pravu čaroliju – posjetila nas je Željka Horvat-Vukelja. Autorica, poznata po svojim pričokazima kojima lako pronalazi put do dječjih srca. Umjesto pukog čitanja ulomaka, ona je svoje priče – oživljava. Tijekom susreta koristila je niz maštovitih rekvizita: uvećane fotografije koje su učenike uvele u vizualni svijet priča, lutke od papira kojima je vješto animirala radnju izazivajući smijeh i oduševljenje te glazbene instrumente čiji su zvuci pratili ritam njezina pripovijedanja.
Učenici u glavnim ulogama
Posebnost ovoga susreta visoka je razina interakcije. Autorica je vještim animiranjem uključila učenike u samu radnju – oni su glumili, svirali i postajali suautori priča u nastajanju. Autoričina sposobnost držanja pažnje učenika pokazala je moć žive riječi i pričanja priča.
Glavni cilj ovakvih susreta – motivacija na čitanje – ispunjen je u potpunosti. Vidjeti osobu koja stoji iza napisanih redaka, osjetiti njezinu strast i kreativnost, jedinstven je poziv djeci da posegnu za knjigom u školskoj knjižnici.
Ovim putem zahvaljujemo Željki Horvat-Vukelja na posjetu i energiji koju je podijelila s nama. Sigurni smo da su nakon ovoga neki novi mali čitatelji, a možda i budući pisci, pronašli svoju inspiraciju.