Dan sjećanja na žrtvu Vukovara u 2.b razredu

U petak, 17. studenoga 2017. uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara učenici 2. b razreda sa svojim učiteljicama paljenjem svjećica i molitvom za sve poginule svečano su obilježili taj dan. Gost razreda bio je Sarin tata, gospodin Josip Petanjek, koji je djeci pripovijedao o  Domovinskom ratu.

Gospodin Petanjek u sedamnaestoj je godini otišao u rat kao dobrovoljac i proživio cijeli Domovinski rat hrabro se boreći kao specijalac, a danas radi u Hrvatskoj vojsci.

Tata Petanjek pokazao je djeci kratki animirani film o tijeku Domovinskog rata u kojem se moglo vidjeti na kojim mjestima su srpski tenkovi napadali Hrvatsku i iz kojih smjerova iz Srbije su avioni nadlijetali i bombardirali hrvatske gradove. Djeca su bila sretna kad se na filmu vidjelo da je Hrvatska konačno oslobođena.

Tata Petanjek pokazao je djeci medalje i spomenice koje je dobio u ratu, što je djecu jako zanimalo. Pokazao im je i svoju kapu, kakvu nosi svaki specijalac.

Djeca su tati Petanjeku postavila puno pitanja. Zanimalo ih je kako se vojnik bori, kako se čuva da ostane živ, koje oružje nosi, što vojnik jede, kako je odjeven, kakve cipele ima, postavili su mu i još mnoga druga pitanja. Zanimalo ih je zašto Hrvatska u to doba nije imala svojih tenkova i kako se zvao hrvatski predsjednik koji je vodio Hrvatsku u Domovinskom ratu.

Tata Petanjek djeci je pokazao fotografije sa svog posla u vojsci i mnoge fotografije s našom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović. Djecu je posebno dirnula fotografija s invalidom Domovinskog rata koji je izgubio vid, ruke i noge boreći se za slobodu naše domovine.

Učenici su se za uspomenu fotografirali s gospodinom Petanjekom i pljeskom zahvalili na lijepom predavanju.

Napisala: učiteljica Vlasta Morović

objavio: Marijana Pregernik   datum: 23. 11. 2017.